آموختن در چه شرایطی ؟

آموختن در چه شرایطی ؟

سوالی که داوطلبان کنکور و دانش‌آموزان در اغلب مواقع از خود می‌پرسند آن است که چگونه مطالعه کنیم و چه شرایطی وجود داشته باشد تا بهترین نتیجه از مطالعه حاصل شود و درصد یادگیری افزایش یابد. برای پاسخ به این سوال باید ابتدا بدانیم که یادگیری، زمانبر است و می‌بایست چگونگی پیشرفت آن را بیاموزیم. دیگر آنکه بدانیم شرایط فردی، مکانی و زمانی در آموزش نقش بسیار مهمی دارد. در اینجا تلاش می‌کنیم یک نقشه ۵ قدمی را برایتان تصویر کنیم.

قدم اول: تاثیر حواس پنج‌گانه در نحوه یادگیری

تعجب نکنید اگر بگوییم هر کدام از حواس ما با درصدهای متفاوت در نحوه یادگیری موثر است. شما برای آموختن از حس بینایی بسیار کمک میگیرید. در مواردی تصویری زیبا از صفحه کتابتان شما را مستقیما به جواب یک سوال می‌رساند. این همان تاثیر حس بینایی در یادگیری است. تعجب میکنید اگر بدانید در ۷۵ درصد موارد این حس بینایی است که شما را به جواب سوال می‌رساند. حس شنوایی نیز سهم خود را در یادگیری شما ایفا می‌کند. شنیدن یک صوت دلنشین یا موسیقی زیبا گاهی برای یادآوری جواب یک سوال کافیست. سهم شنوایی در یادگیری شما ۱۳ درصد است،  حس بویایی ۳ درصد و لامسه ۶ درصد و چشایی ۳ درصد در یادگیری موثر است. اغلب ابزارهای آموزشی با توجه به نقش حواس پنجگانه در یادگیری طراحی شده‌اند.

قدم دوم: مطالعه هدفمند

حافظه‌ی ما از طریق حواسی که قبلا به آن اشاره شد اطلاعات را دریافت می‌کند. حال اگر ما برای مطالعه هدفمند عمل کنیم در واقع توجهمان را دقیقا به سمت منبع آموزشیمان معطوف کرده‌ایم. به این ترتیب حس معناداری برایمان ایجاد می‌شود. اسم این حس ادراک است. تا اینجا برای یادگیری بیش‌تر راه را پیموده‌ایم یعنی به ادراک دست یافتیم. حال، انتقال اطلاعات به حافظه کوتاه مدت به آسانی انجام می‌گیرد.

به جز این موارد باید به طور مداوم در خود ایجاد انگیزه کنیم. برای این کار قسمت‌هایی با عنوان

“بیشتر بدانید” در انتهای هر فصل از مطالب کتاب در نظر گرفته شده است. پیشنهاد میشود پیش از مطالعه متن درس قسمت‌های بیش‌تر بدانید را مطالعه کنید. اگر هدفمند مطالعه را پیش ببرید حتی اگر به مطالعه یکی از مواد درسی علاقه‌ای نداشته باشید اما آگاهی از راهی که برای رسیدن به هدف انتخاب میکنید ما را به مقصودمان که یادگیری آن درس است خواهد رساند.

قدم سوم: مطالب را درک کنید

این مطلب را نیز بخوانید:  اشتهای کاذب در مقابل بی‌اشتهایی(قسمت اول)

ما برای یادگیری نیازمند درک مطالب هستیم. برای درک مطالب بهتر است که اطلاعات داده شده را برای خودمان معنادار کنیم. پیشنهاد می‌شود مطالب جدید را یکبار پیش خوانی کنید. از آنها برای خودتان سوال طرح کنید و در مرحله آخر مطلب را به دقت بخوانید و تفسیر کنید. به این گونه دیگر مطلبی را بدون فهمیدن حفظ نخواهید کرد. درک مطلب مورد نظرتان باعث خواهد شد که تا مدتهای طولانی مطلب در ذهنتان باقی بماند و حتی نیاز به مطالعه مطلب بعدی در این زمینه نداشته باشید.

قدم چهارم: ایجاد پیوستگی بین مطالب

اگر می‌خواهید مطالبی که در حال یادگیری آن هستید ماندگاری بیش‌تری در ذهنتان داشته باشد و به حافظه بلند مدتتان منتقل شود و در آن کاملا ثبت و ضبط شود سعی کنید علاوه بر درک کردن و معنا دار کردن، ارتباط بین مطالب قدیم و جدید را حفظ کنید. به طور مثال اگر در کلاس درس مهارتی را آموخته‌اید، از آن برای پیش‌زمینه مطلب جدید استفاده کنید.

قدم پنجم: تکرار کلید حل یادگیریست

برای یادگیری ماندگار در فواصل زمانی مختلف، مطلبی را که قبلا آموخته‌اید تکرار کنید.

تکرار مطالب یادگیری مطالب پیچیده را هم برای شما آسان می‌کند.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *